Oto 6 książek, które z przyjemnością przeczyta każdy medyk, lekarz, student medycyny, premed, uczeń i maturzysta przygotowujący się na studia medyczne...
1. Religa. Człowiek z sercem w dłoni, J. Osiecki



Stulecie chirurgów i jej kontynuacja, Triumf chirurgów, to heroiczna opowieść o początkach i dziejach chirurgii. Pozycje obowiązkowe w biblioteczce każdego lekarza i studenta. Inne książki tego autora, które również zasługują na uwagę to: Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych, Pacjenci (książka o narodzinach transplantologii), Kruchy dom duszy (o powstaniu i historii neurochirurgii), Ginekolodzy (najbardziej kontrowersyjna książka tego autora, o niesławnych, brutalnych początkach ginekologii).


Atul Gawande to jeden z najwybitniejszych pisarzy wśród lekarzy. "Komplikacje" to jego pierwsza książka, która szybko stała się hitem na całym świecie. Jest to opowieść chirurga o przypadkach, z którymi zetknął się w swojej pracy. O tajemnicach ludzkiego organizmu, dramatycznych decyzjach lekarzy, porażkach i triumfie współczesnej medycyny.


W swojej drugiej książce Atul Gawande opowiada o tym, dlaczego lekarze czasem odnoszą sukces, ale często ponoszą klęskę. Podobnie jak w książce „Komplikacje” zdradza najciekawsze tajniki pracy lekarza. Na kolejnych stronach przeczytamy między innymi o lekarzach, którzy zdecydowali się asystować przy egzekucjach w amerykańskich więzieniach, zwycięskiej walce z polio, zarobkach w świecie medycyny i dziejach cesarskiego cięcia.

"Potęga checklisty" pokazuje jak ważna i prostą metodą ułatwiającą życie jest planowanie.
"Co mają ze sobą wspólnego nieudane zabiegi chirurgiczne z katastrofami lotniczymi, chaosem następującym podczas huraganu oraz wściekłym klientem w restauracji? Wbrew pozorom całkiem sporo. Wszystkiego można by uniknąć, posługując się checklistą."

Autor, na podstawie swojego doświadczenia jako lekarz i pacjent oraz konsultacji z innymi specjalistami, zagłębia proces diagnozowania i rozumienia chorób. Pokazuje jak lekarze podejmują decyzje, analizuje dlaczego lekarze czasami popełniają błędy i pokazuje jak unikać pochopnych decyzji. W książce opisano, co może sygnalizować, że myślenie lekarskie schodzi na błędne tory, i ukazano, jak najnowsze osiągnięcia techniczne w medycynie potrafią utrudnić prawidłową diagnozę. Książka daje wgląd w przebieg procesu rozwiązywania problemów klinicznych, a jest to umiejętność, która jest niezbędna wśród studentów medycyny i później w samodzielnej praktyce lekarskiej.
Dzięki przyciskom "Kup w najlepszej cenie" macie możliwość znalezienie, w której księgarni internetowej dana książka jest aktualnie dostępna. Niestety nakład niektórych książek w języku polskim już się wyczerpał i są one dostępne tylko z drugiej ręki lub w języku angielskim.
Mam nadzieje, że ta lista książek medycynie i lekarzach będzie dla Was przydatna. Być może sami zainteresujecie się którąś z nich, albo sprawicie komuś miły prezent. Z tych książek na pewno ucieszy się (o ile już ich nie czytał) każdy medyk, lekarz, student medycyny, każdy kto interesuje się medycyną.
Chętnie poznam Wasze opinie na temat powyższych książek. A może macie jakieś swoje propozycje? Pamiętajcie, że możecie komentować bez logowania - wystarczy zaznaczyć "chcę pisać jako gość".
Na dzisiaj to tyle jeśli chodzi o książki o medycynie i lekarzach! Ale bądźcie czujni, bo mam już kilka nowych pomysłów i propozycji ciekawych książek. Pamiętajcie, że możecie śledzić bloga na profilu Facebook.