4 kroki jak zdać maturę z biologii i chemii na 90%

Znacie powiedzenie, że lepszy zły plan niż żaden? Zgadza się z tym w 100%, dlatego plan nauki do matury to pierwsza rzecz, jaką musicie zrobić. Jak przygotować taki plan nauki?

Jak przygotować się do matury z biologii i z chemii, żeby dostać się na medycynę? Jak efektywnie uczyć się do matury, żeby uzyskać dobry wynik? Jaki jest najlepszy sposób nauki? Jakie książki z biologii i chemii są najlepsze? Jakie wybrać vademecum do matury? Dzisiaj odpowiadam na te wszystkie pytania...1. Określ swój cel 

To wbrew pozorom bardzo ważny punkt. Musisz postawić sobie konkretne cele. Tak wiem, że celem jest "dostać się na medycynę", ale to nie wystarczy. Aby dostać się na medycynę czeka Cię kilkumiesięczna droga, a żebyś wiedział w jakim kierunku iść, musisz mieć na tej drodze drogowskazy. Drogowskazami będą mniejsze cele, które (mam nadzieje) zaraz sobie wyznaczysz. 

- Wybierz książki, które przeczytasz do matury, 
- Wybierz vademecum, które przerobisz, 
- Zdecyduj z jakich zbiorów zadań będziesz korzystał,
- Postanów sobie, ile matur tygodniowo będziesz przerabiał,
- Postanów sobie, że zdasz maturę na więcej niż 90%.


2. Zaplanuj powtórki.

Bez dobrego przygotowania teoretycznego nie ma szans, żeby zdać maturę na 90%, dlatego od tego musimy zacząć. Najlepsza książka, podręcznik i vademecum do nauki biologii i chemii do matury została przeze mnie opisane w innych postach (patrz odnośniki na końcu posta). Są to (moim zdaniem!) najlepsze książki do matury. Jeżeli wybrałeś już książki i vademecum z biologii i chemii, z których będziesz się uczył, teraz będzie z górki. Weź kalendarz, zobacz ile zostało Ci czasu do matury i rozplanuj co i kiedy musisz się przerobić. Jeden temat dziennie, jeden dział tygodniowo, 10 stron dziennie - w jaki sposób zrobisz plan swojej nauki, zależy od Ciebie. Plan nauki do matury możesz zrobić również w Excelu lub programie GanttProject (postaram się niedługo napisać o tym coś więcej).


3. Rób zadania ze zbiorów zadań


Jeśli chodzi o biologię, opuść sobie robienie zadań ze zbiorów. Przetestowałam parę zbiorów zadań i książek tego typu i wiem, że zbiory zadań zawsze są albo za łatwe, albo za trudne. Chyba nie powstała jeszcze żadna na prawdę dobra książka z zdaniami z biologii przygotowująca do matury. Dlatego dużo lepiej jest przejść od razu do robienia arkuszy maturalnych. Z chemią jest trochę inaczej... Po przeczytaniu teorii, najlepiej jest zrobić trochę zadań z danego tematu, żeby sobie utrwalić. Efektywna nauka chemii do matury, to nie tylko wkuwanie, ale przede wszystkim zrozumienie. Najlepsze zbiory zadań z chemii opisałam poniżej.


4. Zadania ze starych matur - obowiązkowy punkt nauki 

Matury z poprzednich lat - ich analizowanie, robienie zadań - są podstawą powodzenia na maturze. Robiąc matury uczymy się egzaminacyjnego toku myślenia, uczymy się jak matury są oceniana i zwracamy uwagę na to "czego klucz będzie wymagał". A to jest właśnie gwarancją sukcesu na maturze. Mogę szczerze powiedzieć, że wiele osób, którym nie poszło najlepiej na maturze, ma większą wiedzę ode mnie. Ich problemem jest właśnie ten maturalny sposób myślenia, a właściwie jego brak. Na maturze sama wiedza nie wystarczy, trzeba umieć ją sprzedać! Ale da się tego nauczyć, czego życzę Wam wszystkim z całego serca!


Trzymam kciuki za wszystkich odwiedzających tego bloga i wierzę, że każdy może osiągnąć to o czym marzy, bo jak to powiedział Napoleon Hill: Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.

Image credit: Jack Hynes