Matura krok po kroku

Do tej pory egzamin maturalnych był tylko odległym planem. Teraz nadszedł jednak czas, aby odpowiednio przygotować wszystkie formalności przed przystąpieniem do matury. Co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do matury, jakie dokumenty musisz załatwić, co należy zrobić w określonej porze... Sprawdź!

1. Deklaracja przystąpienia do egzaminu
Przystąpienie do matury nie jest obowiązkowe. Deklaracja, że nie chcesz zdawać matury oznacz, że musisz czekać na egzamin maturalny w kolejnym roku. Lepiej zdeklarować, że zdajesz - w razie czego zawsze można się wycofać. Gotowy formularz dostaniesz najprawdopodobniej od wychowawcy bądź przewodniczącego Szkolnego Zespołu Egzaminacyjnego, którym jest dyrektor/ka szkoły. Wypełnioną i podpisaną deklarację składa się do końca września. Trudno przegapić termin, ponieważ wszyscy maturzyści będą wypełniać formularze. To tylko wstępna deklaracja (ostateczną trzeba oddać w lutym), ale ważna. Jeśli nie oddasz ostatecznej, to liczy się ta pierwsza. We wrześniu wstępnie deklarujemy poziom matury. Potem, po próbnej maturze, można to zweryfikować.

2. Deklaracja wyboru tematu prezentacji z języka polskiego
Nawet jeśli nie masz pojęcia, o czym chcesz mówić na maturze ustnej z języka polskiego, musisz do końca września podjąć decyzję. Wybór tematu dokonuje się na tym samym formularzu, na którym deklarujesz, że w ogóle przystąpisz do matury. Nie wybieraj w ciemno, bo potem będziesz żałować. Lista tematów jest dostępna w każdej szkole od początku września, więc jest czas na to, aby spokojnie przemyśleć sprawę.

3. Wstępna deklaracja wyboru przedmiotów dodatkowych
Do końca września powinieneś podjąć wstępną decyzję, z jakich przedmiotów chcesz zdawać maturę pisemną. Oczywiście język polski, matematyka i jeden język obcy nowożytny są obowiązkowe. Oprócz przedmiotów obowiązkowych w skład matury pisemnej wchodzi jeszcze przedmiot dodatkowy, minimum jeden, ale można zdeklarować chęć zdawania większej liczby przedmiotów, np. biologii, chemii, fizyki i astronomii. Wybiera się takie przedmioty, które się brane pod uwagę przy rekrutacji na studia. A zatem już teraz powinieneś wiedzieć, co chcesz studiować i jakie warunki musisz spełnić, aby Cię przyjęto. Na razie chodzi o wstępna deklaracje, ale im wcześniej wiesz, co chcesz zdawać, tym lepiej się przygotujesz.  Wybór przedmiotów jest potrzebny także do tego, aby sprawnie zorganizować maturę próbną (chodzi o zamówienie odpowiedniej liczby testów). Ewentualne zmiany są możliwe jeszcze w grudniu. Wstępnego wyboru przedmiotów dokonuje się na tym samym formularzu co deklaracji przystąpienia do matury i wyboru  tematu prezentacji z języka polskiego. 

4. Poświadczenie bycia olimpijczykiem
Jeśli w ciągu nauki licealnej udało Ci się zostać finalistą bądź laureatem olimpiady, nie zapomnij o złożeniu odpowiedniego zaświadczenia. Dzięki temu zostaniesz zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu, a na świadectwie dojrzałości będziesz miął wpisane 100 procent. 

5. Ostateczna deklaracja wyboru przedmiotów dodatkowych
Pamiętaj, aby potwierdzić bądź zmienić deklarację wyboru przedmiotów dodatkowych. Możesz powiększyć lub zmniejszyć listę, a nawet wszystko pozmieniać.

6.Próbna matura
Nie zapomnij o udziale w próbnej maturze. Nie bój się, że źle wypadniesz - to tylko próba. Oczywiście lepiej przejść próbę na najwyższym poziomie, gdyż dzięki temu nabierzesz pewności siebie. Jednak bez względu na wyniki, matura próbna dostarczy Ci informacji o Twoich słabych i mocnych stronach, a także będziesz mógł sprawdzić jak radzisz sobie w "maturalnych stresie". Koniecznie więc do niej przystąp!

7. Bibliografia
Najpóźniej na cztery tygodnie przed egzaminem ustnym z języka polskiego masz obowiązek dostarczyć przewodniczącemu SKE bibliografię swojej prezentacji. 

8. Plan prezentacji
Najpóźniej na tydzień przed egzaminem ustnym, ale zwykle przed końcem kwietnia, należy dostarczyć przewodniczącemu SZE podpisany plan prezentacji. Z tego samego planu będziesz mógł korzystać, wygłaszając swoja prezentację. Zwykle oddaje się kilka egzemplarzy planu. Wchodząc na egzamin warto mieć ze sobą swój własny plan. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o pokazanie, czy masz to samo, co oddałeś wcześniej komisji. Nie pisz więc jakiegokolwiek planu, lecz taki, który ułatwi Ci wystąpienie.

9. Matura pisemna
Dokładnie sprawdź datę i godzinę każdego egzaminu pisemnego oraz miejsce, do którego zostałeś przypisany. Pamiętaj, aby się nie spóźnić na egzamin - musisz być 30 minut przed jego rozpoczęcie. Warto wiedzieć, że w ważnych chwilach los może być złośliwy. A to tramwaj się spóźni, a to korek będzie większy niż zwykle. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, ale oczywiście nie ma sensu przychodzić do szkoły o szóstej rano. Oprócz punktualności potrzebne się dokumenty, potwierdzające Twoją tożsamość (dowód osobisty) oraz przybory do pisania (czarny długopis). Informacje o dodatkowych pomocach, z jakich można korzystać ogłasza dyrekcja w marcu. 

10. Matura ustna
Bez zapisania co, gdzie i kiedy trudno Ci będzie we wszystkim się połapać. Tym bardziej, że egzaminy ustne mogą przeplatać się z pisemnymi. Wyniki matury ustnej poznasz od razu po zakończeniu egzaminu.

Wyniki matury pisemnej poznasz pod koniec czerwca. Klucz odpowiedzi powinien zostać podany w połowie czerwca (tak było w 2012r.), ale to zależy od CKE.