Studiowanie medycyny na Ukrainie

Za słabo napisałeś maturę i nie dostałeś się na medycynę? Zastanawiałeś się nad studiowaniem medycyny na Ukrainie? Medycynę możesz studiować na uczelni medycznej we Lwowie, Kijowie, Tarnopolu i Ivano-Frankovsku. Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat uczelni medycznych na Ukrainie.Uwaga! Poniższe dane dotyczą rekrutacji w roku 2012/2013 i mogą okazać się nieaktualne. 


Narodowy Uniwersytet Medyczny w Ivano-Frankivsku


Rekrutacja rozpoczyna się w maju i trwa do września. Przy rekrutacji wymagana jest zdana matura chemii i biologii - dobrze zdana rezerwuje miejsce na uczelni, jeśli wyniki matur są słabsze to o przyjęciu decyduje egzaminu wstępnego, do którego może przystąpić każdy. Egzamin odbywa się w języku w jakim kandydat chciałby studiować. Do wyboru jest język ukraiński, angielski i rosyjski. 
Od wybranego języka zależą także koszty studiów (cena za rok): 
medycyna
- j. angielski 3500$ 
- j. rosyjski: 3100$ 
- j. ukraiński: 3000 $
stomatologia
- j. angielski 3800$ 
- j. rosyjski: 3500 $
- j. ukraiński: 3200 $ 

Jeśli chodzi o dojazdy, to są autobusy z Ivano-Frankivska do Polski. Jest połączenie do Przemyśla (przejazd przez Medykę), Wrocławia z przystankiem w Krakowie i Katowicach oraz Warszawy z przystankiem w Lublinie i kilku innych miastach.Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Bohomolca w Kijowie


Rekrutacja trwa od maja do końca lipca - ważna jest kolejność zgłoszeń, kandydaci są przyjmowani aż do wyczerpania miejsc. Minimalnym wymaganiem uczelni jest pozytywna ocena na świadectwie z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia. Oprócz tego głównym czynnikiem który warunkuje przyjęcie na studia jest pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej
Czesne za studia (za rok):
medycyna
- j. angielski 4300 $
- j.rosyjski 3100 $
stomatologia
- j.angielski 4500 $
- j.rosyjski 3800 $

Jako stolica kraju, Kijów ma ze wszystkich miast Ukrainy najlepsze połączenia komunikacyjne z innymi miastami Europy. Do Polski kilka razy w tygodniu latają stamtąd tanie linie lotnicze, np. Wizzair. Bilety można kupić nawet za ok. 300zł w obie strony.
Wg. kryteteriów UNESCO-CEPES Uniwersytet Medyczny im. Bohomolca w Kijowie jest też najlepszą uczelnia medyczną na Ukrainie (jest na 4 miejscu ze wszystkich uczelni na Ukrainie - dane z 2011 roku). Niestety Kijów to także jedno z najdroższych miast Ukrainy.Tarnopolski Państwowy Uniwersytet Medyczny


Rekrutacja trwa do października. Warunkiem przyjęcia na studia jest zdana matura chemii i biologii oraz pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. 
Czesne (cena za rok):
medycyna
- j. angielski 3750 $ 
- j. rosyjski: 3700 $ 
- j. ukraiński: 3700 $
stomatologia
- j. angielski 4100 $ 
- j. rosyjski: 3800 $
- j. ukraiński: 3800 $

Osoby namawiające na studia w Tarnopolu podają jako argument podpisaną umowę wymiany studentów między Tarnopolem a ŚUMem, dzięki czemu "podobno" ŚUM łatwiej przyjmuje studentów z Ukrainy, którzy chcą przenieść się na studia w Polsce. Niestety jest to poważne przekłamanie. Umowa faktycznie była (nie tylko z Tarnopolem, ale i z Lwowem i wieloma innymi uczelniami), ale po pierwsze już wygasła, a po drugie nie dawała ona żadnych ulg podczas przenosin. Tutaj wszystkie umowy o współpracy międzynarodowej ŚUMu. Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny


Tutaj również warunkiem przyjęcia na studia jest zdana matura chemii i biologii oraz pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Odbywa się ona w języku, w którym kandydat chce studiować, ale czasami może odbyć się po polsku "jeżeli kandydat ma wiedzę, a nie potrafi jej przekazać w obcym języku" (zdarza się tak również na innych uczelniach). Polskich studentów we Lwowie nie brakuje, jest ich chyba najwięcej w porównaniu do pozostałych uczelni medycznych na Ukrainie. Jeśli chodzi o dojazd, to do Lwowa z Medyki kursują kilka razy dziennie busy.
Koszty studiów (za rok):
medycyna
- j. angielski 4300 $
- j. rosyjski 3800 $
- j. ukraiński 3500 $
stomatologia
- j. angielski 4800 $
- j. rosyjski 4300 $
- j. ukraiński 4000 $

Oprócz tego Lwów słynie z "nieformalnych opłat" i dużo większej niż na innych uczelniach korupcji - warto to sprawdzić decydując się na studia we Lwowie.Przeniesienie na studia do Polski


Przeniesienie się na studia do Polski jest możliwe, jednak najczęściej tylko na studia płatne. Zależy to tylko od strony polskiej. Na polskich uczelniach są limity, dodatkowo uczelnie nie są chętne na przyjmowanie studentów z Ukrainy i tylko niektóre biorą to w ogóle pod uwagę. Często zdarza się też, że student, który na Ukrainie skończył, np. 3. rok, zostaje przeniesiony na polską uczelnię znowu na 3. rok. 


Koszty życia.


Dla Polaków życie na Ukrainie jest dosyć tanie, po pierwsze ze względu na dobry kurs hrywny w stosunku do złotego, a po drugie ze względu na stosunkowo niskie ceny żywności w porównaniu do cen w Polsce.


Ważne informacje:


  • Ukraiński dyplom jest uznawany w Polsce po przeprowadzeniu procesu nostryfikacji.
  • Uczelnie medycyna na Ukrainie również funkcjonują na zasadach systemu bolońskiego - obowiązuje punktowy system zaliczania zajęć przez studentów, czyli znane punkty ECTS.
  • Zajęcia zaczynają się 1 września, ale obcokrajowcy ze względu na oczekiwanie na wizę mogą dojechać później.