Wyjście awaryjne, czyli co jeśli nie medycyna

Nie dostałeś się na medycynę i zastanawiasz się co teraz zrobić? Zrobić sobie rok przerwy i poprawić maturę? Iść na inne studia? Jeśli tak, to taki? Sprawdź, co możesz zrobić, gdy nie dostałeś się na studia medyczne.


Kiedy po raz pisałam ten artykuł w 2012 roku, wprowadzono opłaty za studiowanie dwóch kierunków. Każdy student otrzymywał komplet punktów ECTS, który wystarczał na bezpłatne ukończenie jednego kierunku i jednego semestru innego kierunku studiów. Ustawa ta jednak nie przetrwała długo i już w 2014 roku dokonano nowelizacji ustawy i zniesiono opłaty za drugi kierunek. Czy do dobrze czy źle w kontekście socjoekonomicznym to temat do dłuższej dyskusji. Jednak jeśli chodzi o maturzystów, którzy nie dostali się na medycynę i planują pójść na rok na inne studia, a po poprawieniu matury przenieść się na medycynę była to na pewno świetna wiadomość.

Płatny drugi kierunek - to już historia, ale o co chodziło? Dla przykładu wyobraź sobie taką sytuację. Nie dostajesz się na medycynę i idziesz na analitykę medyczną. Po roku poprawiasz maturę i dostajesz się na medycynę. Podczas tego jednego roku analityki medycznej zdałeś wszystkie egzaminy, a więc wykorzystałam jakąś część ze swojej puli punktów ECTS. W takim przypadku za ostatni semestr medycyny musiałbyć zapłacić (cena taka jak za medycynę niestacjonarną). Jeżeli natomiast zakończyłbyś analitykę medyczną po pierwszym semestrze, to na kierunku lekarskim mógłbyś studiować w całości bezpłatnie.

Pamiętaj, studia to nie sposób na zabicie czasu. Jeżeli chcesz poprawić maturę z biologii lub chemii i chcesz się do tego dobrze przygotować, nauka do matury powinna być Twoim priorytetem przez najbliższy rok. Inne studia, nieważne czy będzie to farmacja, dietetyka, psychologia czy kosmetologia, będą skupiać Twoją uwagę i zajmować czas, nawet jeżeli nie będziesz się do nich specjalnie przykładał. Oczywiście studiowanie ma dużo plusów - nowi ludzie, nowe znajomości, nowe miasto, oderwanie się od rodziców, samodzielność, stypendia... Trzeba umieć określić swoje priorytety, wybrać to na czym najbardziej nam zależy i dążyć do wyznaczonego celu. Trzeba pamiętać, że takie decyzje nigdy nie są łatwe i wiążą się z długoterminowymi konsekwencjami.

Ten wykres może ułatwi Ci podjęcie decyzji:Alternatywny do studiów niestacjonarnych w Polsce i tańszym rozwiązaniem jest studiowanie na Ukrainie.

Jeżeli jednak zdecydujesz się pójść na inny kierunek studiów, to tutaj prezentuję Ci listę kierunków, które możesz wybrać z maturą z biologii i chemii. Oto kierunki, które możesz wybrać zamiast medycyny.

- analityka medyczna
- biochemia
- biofizyka
- biologia
- biotechnologia
- chemia
- dietetyka
- farmacja
- fizjoterapia
- kosmetologia
- medycyna
- mikrobiologia
- neurobiologia
- ochrona środowiska
- pielęgniarstwo
- położnictwo
- psychologia
- ratownictwo medyczne
- stomatologia
- technologia chemiczna
- weterynaria
- zdrowie publiczneŻyczę Wam dokonania właściwych wyborów!!!