"Standardy leczenia dietetycznego 2016" / relacja z konferencji

W ubiegły weekend miałam przyjemność uczestniczyć w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu "Standardy leczenia dietetycznego". Konferencja odbyła się 01.10.2016 w Warszawie w Hotelu Marriott. Wykłady były skierowane głównie do lekarzy i dietetyków, i skupiały się na dylematach współczesnej dietetyki. Przewodniczącą Komitetu Naukowego była dr inż. Danuta Gajewska z Polskiego Towarzystwa Dietetyki.


Program konferencji był bardzo ciekawy, wykłady podzielone były na cztery sesje tematyczne: dieta w chorobie nowotworowej, alergologia i choroby autoimmunologiczne, wrodzone wady metabolizmu oraz leczenie dietetyczne w kardiologii. Wykłady prowadzone przez największych specjalistów w swoich dziedzinach były na wysokim poziomie merytorycznym, a ich tematyka dotyczyła ważnych i aktualnych kwestii z zakresu dietetyki i medycyny. Od strony organizacyjnej wszystko odbyło się bez zarzutu. Hotel Marriott zadbał o dobre przygotowanie sali konferencyjnej, wyposażenie bufetu oraz odpowiednią obsługę konferencji.


Mi osobiście najbardziej zapadły w pamięci wykłady w sesji onkologicznej. Dr hab. n. med. Stanisław Kłęk mówił na temat niedożywienia w chorobie nowotworowej. W szpitalach nie przykłada się do tego zbyt dużej wagi, a pacjenci nie zawsze są świadomi jak ogromne znaczenie w leczeniu radio- i chemioterapeutycznym ma odpowiednie odżywienie chorego. Kacheksja nowotworowa spowodowana brakiem apetytu i szybkim uczuciem pełności wśród chorych leczonych z powodu choroby nowotworowej to poważny problem, który źle rokuje i wymaga szybkiej reakcji. O zasadności suplementacji diety w leczeniu chorób nowotworowych oraz o preparatach ONS (oral nutritional supplements) mówiła lek. med. Aleksandra Kapała. Inne wykłady, które szczególnie mnie zaciekawiły dotyczyły m.in. rozważnego stosowania diety bezglutenowej, faktów i mitów na temat choroby Hashimoto oraz diety ketogennej w leczeniu padaczek lekoopornych. Pełny program konferencji dostępny jest na stronie Polskiego Towarzystwa Dietetyki: KLIK.

Dzięki tej konferencji dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy. Na niektóre sprawy zwrócono szczególną uwagę, o czym na pewno będę pamiętać w przyszłości. Wiedzę, którą wyniosłam postaram się wykorzystać także podczas pisania artykułów na bloga.