3 różnice między grypą a przeziębieniem

Nazywanie każdego przeziębienia grypą to bardzo częsty i poważny błąd zarówno pacjentów jak i niektórych lekarzy. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak sprawdzić czy to na pewno grypa? Czym leczyć grypę?


Po pierwsze, odróżnić grypę od przeziębienia

Podstawową różnicą jest szybkość pojawiania się objawów i ich nasilenie. Przeziębienie rozwija się powoli, każdego dnia czujemy się coraz gorzej, jesteśmy osłabieni, pojawia się ból gardła, uciążliwy katar, stany podgorączkowe. Grypa jest gwałtowna, atakuje z pełną siłą. Jednego dnia ścina nas z nóg i nie jesteśmy w stanie podnieść się z łóżka. Główne objawy to męczący suchy kaszel, ból gardła, bóle mięśni i głowy, najczęściej bez kataru. Często towarzyszy temu wysoka gorączka (39-40 st.C) i dreszcze. Grypa to na prawdę ciężka choroba i nie można jej lekceważyć, bo jej powikłana może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Możesz sprawdzić czy to na pewno grypa

Rozpoznanie grypy na podstawie objawów klinicznych możliwe jest tylko podczas epidemii. Jednak ostateczne potwierdzenie możliwe jest dzięki metodom laboratoryjnym. Dostępne są teraz szybkie testy przyłóżkowe, które w ciągu 15 minut mogą dać odpowiedź na pytanie czy choroba spowodowana jest wirusem grypy czy nie.

Antybiotyk przy grypie to przestępstwo!

Pamiętajcie, zarówno grypa jak i przeziębienie są spowodowane wirusami. Na wirusy powodujące przeziębienia nie mamy specyficznych leków, dlatego leczenie ogranicza się do leczenia objawowego - przeciwbólowego, przeciwgorączkowego itd. Tak samo jest w przypadku grypy. W wyjątkowo ciężkich przypadkach grypy stosuje się leki przeciwwirusowe, np. zanamiwir, oseltamiwir. Pamiętać należy, że choroby bakteryjne występują głównie u dzieci. U dorosłych 90% chorób to choroby wirusowe, tylko 10% bakteryjne.


Może zainteresuje Cię również: Czy szczepienia przeciw grypie są skuteczne?